מעבר בין בנקים בקליק

פתרונות דאטה מצויים כיום בתחומים רבים בתעשייה ובעולם העסקי ומהווים בסיס דיגיטלי לשלל צרכים תפעוליים. אחד הפתרונות הטכנולוגיים הבולטים שפותחו לאחרונה פותח בקבוצת Yael על מנת לשרת את גופי הבנקאות הגדולים. מדובר בפתרון טכנולוגי לניוד מהיר של חשבונות בנקים, הנותן מענה לרגולציה אליה מחוייבים גופי הבנקאות והאשראי לפי הרפורמה אותה מקדם בנק ישראל (2019) עם משרד האוצר. הרפורמה המדוברת, המיוחסת לה חשיבות לאומית, נולדה כדי לשים את הלקוח במרכז ולייצר תחרות פתוחה וחופשית. הפיתוח הטכנולוגי מסייע בהוצאתה לפועל של הרפורמה הנחשבת למהפכה צרכנית בעולם הבנקאות: "מעבר בקליק" ויאפשר ללקוחות הבנקים לנייד את חשבון הבנק שלהם לבנק אחר, באופן דיגיטלי ותוך 7 ימים בלבד. מבחינת הבנקים, יאפשר הפתרון למלא אחר הוראות הרגולטור להצטיידות בתשתית טכנולוגית שתאפשר את התהליך וכן, יאפשר להם ליהנות מטרנספורמציה דיגיטלית שמציבה אותם בחזית הטכנולוגית. לצרכן, יאפשר הפתרון נוחות משמעותית בתהליך שנחשב עד כה למסורבל ומלווה בקשיים תפעוליים ופסיכולוגיים כאחד.

פתרון לניוד חשבונות בנק

הפתרון פותח בקבוצת Yael לאורך כ-3 שנים, בידי צוות מומחים וכבר נמכר לשלושה מהבנקים הגדולים – בנק הפועלים, הבנק הבינלאומי ובנק מזרחי-טפחות. הפתרון שנחשב למענה אמין ויציב במיוחד, מאפשר ללקוח מעבר ממוכן, פשוט וקצר שבמהלכו הוא מעודכן בכל פרטי המעבר ויכול לצפות בהתרחשויות הנכללות במעבר חשבונו לבנק חדש, ללא כל הגעה לסניף, בזבוז משאבי זמן, הוצאות על עמלות והתעסקות בבירוקרטיה. לטובת ביצוע הרפורמה, מינה בנק ישראל את חברת מס"ב (מרכז סליקה בנקאי) שבבעלות הבנקים כאחראית על נושאי המסלקה והעברת הכספים ביניהם. המערכת החדשה שמהווה פתרון מלא ומקיף ומשתלבת במתודולוגיה ובטכנולוגיות הקיימות בבנקים, ממוקמת בין הבנקים לבין מסב ומנהלת את כל תקשורת הנתונים הסבוכה ואת המידע בין מערכות הבנקים השונות. כל זה קורה מבלי שהבנקים ייאלצו לפתח בעצמם אף חלק מהתשתית החדשה.

המערכת שהוטמעה בבנקים היא מערכת גנרית בה בוצעו התאמות לכל לקוח, על פי צרכים ודרישות שהציב, והיא מאפשרת לייצר מסרים הנדרשים לטובת תהליך הניוד העובדים בשני כיוונים: הבנק הקולט ובנק המקור.

פתרון ניוד בין בנקים של קבוצת יעל פועל מקומית בכל אחד מהבנקים, מוצב בין מערכות הבנק לבין מסב וכולל מנגנוני בקרה מתקדמים, שירותי API, דוחות תחקור ותהליכים מורכבים. הפתרון פועל ומבצע את התהליך מרגע קבלת ההוראה מצד הלקוח ועד להשלמת התהליך – העברת נתונים על הלקוח, לאחר הסכמתו, בין הבנק שממנו הוא עובר לזה שאליו הוא מבקש לעבור. צוותים ייעודיים של קבוצת Yael עוקבים ותומכים בכל מהלכי הניוד, מפקחים על תהליכי ההעברה ומוודאים שהמערכת עובדת ללא תקלות ובמסגרת לוחות הזמנים הנוקשים אליו מחויב הבנק.

ניוד בין בנקים