פיתוח טכנולוגי חדש יאפשר את ה”מעבר בקליק” עליו הכריז בנק ישראל

על הפיתוח אחראית קבוצת Yael אשר מכרה אותו עד כה לכמה מהבנקים הגדולים

פיתוח טכנולוגי חדש יאפשר את הוצאתה לפועל של הרפורמה הנחשבת למהפכה צרכנית בעולם הבנקאות: “מעבר בקליק”. הפתרון יאפשר ללקוחות הבנקים לנייד את חשבון הבנק שלהם לבנק אחר, באופן דיגיטלי ותוך 7 ימים בלבד. מבחינת הבנקים, יאפשר הפתרון למלא אחר הוראות הרגולטור – הצטיידותם בתשתית טכנולוגית שתאפשר את התהליך, הוראות עליהן הכריז בנק ישראל בסוף 2019. לפיתוח החדש אחראית קבוצת Yael, קבוצת IT מהמובילות בישראל.

למרות שהבנקים זכו בדחיית המועד האחרון ליישום הרגולציה החדשה, רובם ככולם נמצאים בשלבי שיא של היערכות למצב החדש. “חלק מהבנקים מפתחים בעצמם – In house – את התשתית שתאפשר ללקוחות את המעבר האוטומטי מבנק לבנק וחלקם הגדול רוכש פתרון חיצוני המוטמע אצלם” מוסר שחר אלבס, הוגה ומפתח הפתרון מקבוצת Yael. “הפתרון מאפשר ללקוח מעבר ממוכן, פשוט וקצר שבמהלכו הוא מעודכן בכל פרטי המעבר ויכול לצפות בהתרחשויות הנכללות במעבר חשבונו לבנק חדש, ללא כל הגעה לסניף, בזבוז משאבי זמן, הוצאות על עמלות והתעסקות בבירוקרטיה”.

בנק ישראל מינה לטובת ביצוע הרפורמה את חברת מסב שבבעלות הבנקים כאחראית על נושאי המסלקה והעברת הכספים בין הבנקים. המערכת החדשה שמהווה פתרון מלא “מקצה לקצה” ומשתלבת במתודולוגיה והטכנולוגיות הקיימות בבנקים, “יושבת” בין הבנקים לבין מסב ומנהלת את כל תקשורת הנתונים הסבוכה ואת המידע בין מערכות הבנקים השונות. כל זה קורה מבלי שהבנקים ייאלצו לפתח בעצמם אף חלק מהתשתית החדשה.

“מעבר בין בנקים נתפס בעיני הצרכן כמהלך בלתי נסבל” מסביר שחר אלבס מקבוצת Yael. “פסיכולוגית, רוב לקוחות הבנקים יעדיפו להימנע ולהישאר בחוסר שביעות רצון מהבנק שלהם, ולא להיכנס לתהליך שהוא ארוך, מורכב ולעתים מתסכל. העברת הפעילות הבנקאית כולה מתרחשת היום באופן שבו גם האדם ה’לא דיגיטלי’, למשל בן הדור המבוגר, יכול לקחת החלטה לעבור בנק באופן נגיש ופשוט”.

ניוד חשבון מבנק לבנק באופן מקוון